Budowa pieca chlebowego+tynki gliniane

Budowa pieca chlebowego oraz tynki gliniane.

 

Zauroczona gliną i jej właściwościami, oraz tradycyjną żywnością robiona wg starych receptur postanowiłam wybudować tradycyjny piec chlebowy jakie kiedyś budowano na wsiach.

 

Pierwszy niewielki piec chlebowy wybudowałam w kuchni wzorując się na projekcie Antonio na stronie www.wedlinydomowe.pl Wybudowałam go ze starej rozbiórkowej cegły, a pokryłam gliną wymieszaną ze słomą. Jednak szybko okazało się że jest za mały. Żaden zdun nie chciał podjąć się budowy za rozsądną cenę, lub żądali niebotycznych pieniędzy. Przeszukując Internet również na stronach zagranicznych niewiele znalazłam informacji, aż pewnego razu na stronie www.wedlinydomowe.pl Maxell wkleił prawdziwy rarytas, a mianowicie szczegółowe plany budowy wiejskiego pieca chlebowego, opracowane w 1915r. przez grono polskich architektów.

 

Wzorując się na tych planach i trzymając się wymiarów wybudowałam piec chlebowy o wymiarach;

Szerokość 1.10m i o długości 1m65cm oraz 2 przewodach kominowych które biegną nad sklepieniem pieca. Piec wyszedł okazale i sprawdza się znakomicie. Z powodzeniem wypiekam w nim chleby na drożdżach jak i na zakwasie.Wypiekamy w nich bułeczki wg receptury mojej babci, są przepyszne, rumiane i apetyczne. I jaka frajda.

 

Tynki gliniane

Glina to fajny materiał. Ma wiele fantastycznych właściwości i jest tania. Dom ogrzewamy tylko kominkiem bez rozprowadzenia i w zakamarkach , szczególnie w sypialni zaczęła pojawiać się pleśń.

Najpierw walczyłam ze skutkiem, ale to walka z wiatrakami, aż z pomocą przyszła glina. Zrobiłam w sypialni tynki gliniane ( glinę wzięłam z ogródka) i cud przeżyłam zimę bez kropki pleśni.

Glina ma cudowne właściwości , akumuluje nadmiar wilgoci, a gdy powietrze jest za suche, oddaje.

Teraz w sypialni panuje idealny mikroklimat